Laadvermogen · nagekeken 28 september 2026

Hoeveel mag ik laden?

De eenvoudige uitleg, begin hier: de vrachtauto met een aanhangwagen en de trekker met een oplegger.

Wat hij vol mag wegen − wat hij leeg weegt = wat ik mag ladentoegestane maximummassa (TMM) − massa rijklaar = laadvermogen

De vrachtauto met een aanhangwagen

1Eerst de auto alleen

Wat mag de auto vol wegen?
toegestane maximummassa (TMM) · veld F.2
26.000 kg
Wat weegt de auto leeg?
massa rijklaar · veld G
− 9.800 kg
Zoveel mag ik laden
laadvermogen
16.200 kg

Meer niet. Een bijrijder, je gereedschap en de pallets gaan er nog af.

2Dan de aanhanger alleen

Wat mag de aanhanger vol wegen?
toegestane maximummassa (TMM)
20.000 kg
Wat weegt de aanhanger leeg?
massa rijklaar
− 5.200 kg
Zoveel mag ik laden
laadvermogen
14.800 kg
En hoeveel leunt er op de auto?
Wat mag hij vol wegen?20.000 kg
Wat mag er op zijn assen staan? (toegestane aslasten)− 18.000 kg
Dit drukt op de koppeling2.000 kg

Die 2.000 kg staat dus niet op de aanhanger, maar op de auto, en telt daar mee als gewicht.

3En nu samen

Niet optellen!

16.200 + 14.800 = 31.000 kg. Zoveel mag je niet laden. Samen hebben ze een eigen maximum, en dat is lager.

Wat mogen ze samen vol wegen?
maximum massa samenstel
40.000 kg
Wat weegt de auto leeg?
massa rijklaar
− 9.800 kg
Wat weegt de aanhanger leeg?
massa rijklaar
− 5.200 kg
Zoveel mag ik samen laden
laadvermogen van de combinatie
25.000 kg

Aanhanger vol met 14.800 kg? Dan blijft er voor de auto 10.200 kg over.

De termen op het kentekenbewijs

F.2 is de toegestane maximummassa (TMM): wat het voertuig vol mag wegen. G is de massa rijklaar: wat het leeg weegt, met chauffeur en volle tank erbij. Het verschil tussen die twee heet het laadvermogen. Staat er ledig gewicht op je papieren? Tel daar 100 kg bij op, dan heb je de massa rijklaar.

De trekker met een oplegger

1Eerst de trekker alleen

Wat mag de trekker vol wegen?
toegestane maximummassa (TMM) · veld F.2
19.000 kg
Wat weegt de trekker leeg?
massa rijklaar · veld G
− 7.700 kg
Zoveel mag er op de schotel drukken
opleggerdruk
11.300 kg

Een trekker heeft geen laadbak. Je laadt er niets in. Wat hij kan hebben, is het gewicht van de oplegger op zijn schotel.

2Dan de oplegger alleen

Wat mag de oplegger vol wegen?
toegestane maximummassa (TMM)
39.000 kg
Wat weegt de oplegger leeg?
massa rijklaar
− 7.000 kg
Zoveel mag ik laden
laadvermogen
32.000 kg
En hoeveel leunt er op de trekker?
Wat mag hij vol wegen?39.000 kg
Wat mag er op zijn assen staan? (toegestane aslasten)− 27.000 kg
Dit drukt op de koppelschotel12.000 kg

Die 12.000 kg staat dus niet op de oplegger, maar op de trekker.

3En nu samen

Niet optellen!

De oplegger zou alleen 32.000 kg mogen laden. Samen mag het minder.

Wat mogen ze samen vol wegen?
maximum massa samenstel
44.000 kg
Wat weegt de trekker leeg?
massa rijklaar
− 7.700 kg
Wat weegt de oplegger leeg?
massa rijklaar
− 7.000 kg
Zoveel mag ik samen laden
laadvermogen van de combinatie
29.300 kg

Er zijn dus twee getallen: 32.000 kg voor de oplegger alleen, en 29.300 kg voor de twee samen. Het laagste getal telt altijd.

© De Graaf Wegwijs · Gratis te lezen en te gebruiken, ook in de les, met vermelding van De Graaf Wegwijs. Niet doorverkopen en niet onder eigen naam uitgeven. Fout gezien of een vraag? Mail naar jos@degraafwegwijs.nl
Laadvermogen · nagekeken 28 september 2026

Laadvermogen berekenen met het kentekenbewijs

De volledige uitleg; lees eerst de eenvoudige uitleg (hierboven). Eerst de voertuigen apart, dan auto met aanhanger en trekker met oplegger.

Laadvermogen = toegestane maximummassa (TMM) − massa rijklaarAlle getallen hieronder zijn voorbeelden. Reken altijd met de papieren van het voertuig dat voor je staat.
F.2 Toegestane maximummassa (TMM)Wat het voertuig beladen mag wegen. Hiermee reken je.
G Massa rijklaarHet lege voertuig, met 90 % brandstof en de bestuurder van 75 kg erbij. Het ledig gewicht is 100 kg minder.
Maximum massa samenstelWat auto en aanhanger of oplegger samen mogen wegen. Zie verderop.
Toegestane aslastWat er op elke as mag drukken; in de wet heet dat de last onder de as. Geldt altijd, ook als het totaal klopt.

De voertuigen apart

1Vrachtauto — bakwagen, 3 assen

Toegestane maximummassa, TMM (F.2)26.000 kg
Massa rijklaar (G)− 9.800 kg
Laadvermogen16.200 kg

De bestuurder van 75 kg zit al in de massa rijklaar. Een bijrijder, gereedschap, pallets en een laadklep gaan er nog af.

2Aanhangwagen — middenasser

Toegestane maximummassa, TMM (F.2)20.000 kg
Massa rijklaar− 5.200 kg
Laadvermogen14.800 kg
En hoeveel drukt daarvan op de auto?
Toegestane maximummassa20.000 kg
Toegestane aslasten samen− 18.000 kg
Last op de koppeling2.000 kg

Van die 20.000 kg staat maar 18.000 kg op zijn eigen wielen. De rest rust op de koppeling, en telt dus mee bij de auto.

3Trekker — zonder oplegger

Toegestane maximummassa, TMM (F.2)19.000 kg
Massa rijklaar (G)− 7.700 kg
Ruimte voor de schotellast11.300 kg
Technisch toegestaan op de schotel12.000 kg

Een trekker heeft geen laadvloer: zijn laadvermogen is wat er op de koppelschotel mag drukken. Twee grenzen — wat er nog bij zijn eigen gewicht past (11.300) en wat de schotel aankan (12.000). De laagste telt: 11.300 kg.

4Oplegger

Toegestane maximummassa, TMM (F.2)39.000 kg
Massa rijklaar− 7.000 kg
Laadvermogen32.000 kg
En hoeveel drukt daarvan op de trekker?
Toegestane maximummassa39.000 kg
Toegestane aslasten samen− 27.000 kg
Last op de koppelschotel12.000 kg

Dezelfde som als bij de aanhanger, alleen zwaarder: 27.000 kg staat op zijn eigen assen, de andere 12.000 kg rust op de trekker.

Let op

Die 32.000 kg haal je alleen als de trekker die 12.000 kg ook mag dragen — en dat mag de trekker van kaart 3 niet. Zie verderop bij de trekker met oplegger.

Laadvermogen van een samenstel

Waarom je de twee maximummassa’s nooit bij elkaar mag optellen

Een aanhanger of oplegger staat niet helemaal op zijn eigen wielen. Een deel van zijn gewicht rust op de koppeling of op de koppelschotel, en drukt daar op het trekkend voertuig. Dat deel staat dus twee keer op papier: in de maximummassa van de aanhanger of oplegger, én in die van de auto of de trekker, want die moet het dragen.

Daarom heeft een samenstel een eigen maximum: de maximum massa samenstel. Dat getal staat op het kentekenbewijs van het trekkend voertuig en is altijd lager dan de twee getallen bij elkaar opgeteld. Met dat getal reken je, en verder met geen enkel ander.

5Vrachtauto met aanhangwagen

Maximum massa samenstel40.000 kg
Massa rijklaar auto− 9.800 kg
Massa rijklaar aanhanger− 5.200 kg
Laadvermogen samen25.000 kg
Optellen mag niet.

De auto alleen mag 16.200 kg laden en de aanhanger 14.800 kg. Samen zou dat 31.000 kg zijn, maar het samenstel laat maar 25.000 kg toe. Wie optelt, laadt er 6.000 kg naast.

Hoe verdeel je die 25.000 kg?

Laad je de aanhanger helemaal vol (14.800 kg), dan houd je voor de auto 25.000 − 14.800 = 10.200 kg over. De auto weegt dan 9.800 leeg + 10.200 lading + 2.000 koppeldruk = 22.000 kg. Dat is ruim onder zijn eigen 26.000 kg, dus dat mag.

6Trekker met oplegger

Maximum massa samenstel44.000 kg
Massa rijklaar trekker− 7.700 kg
Massa rijklaar oplegger− 7.000 kg
Laadvermogen samen29.300 kg

De oplegger alléén zou 32.000 kg mogen laden (zie kaart 4). Met deze trekker eronder haal je dat niet. Er zijn namelijk drie grenzen tegelijk, en de laagste wint:

Wat de oplegger zelf mag laden32.000 kg
Wat kan met 11.300 kg op de schotel31.300 kg
Wat het samenstel toelaat29.300 kg
En de verdeling?

Vol geladen weegt de oplegger 7.000 + 29.300 = 36.300 kg. Op zijn eigen assen mag 27.000 kg staan, dus er moet minstens 36.300 − 27.000 = 9.300 kg op de schotel drukken. En er mag hoogstens 11.300 kg op, want meer heeft de trekker niet over. Tussen die 9.300 en 11.300 kg moet je uitkomen: schuif de lading naar voren als de assen te zwaar zijn, naar achteren als de schotel te zwaar is.

Vijf dingen om te onthouden
  1. Laadvermogen is altijd toegestane maximummassa min massa rijklaar. Van het voertuig dat voor je staat, niet van het type.
  2. Wat op de koppeling of op de schotel drukt, telt bij het trekkend voertuig — en staat tegelijk in de maximummassa van de aanhanger of oplegger.
  3. Daarom mag je die twee nooit bij elkaar optellen. Een samenstel heeft een eigen maximum.
  4. Er gelden altijd meerdere grenzen tegelijk: het trekkend voertuig, de aanhanger of oplegger, het samenstel en de aslasten. De laagste telt.
  5. In Nederland weegt een gewoon samenstel nooit meer dan 50.000 kg, een LZV hoogstens 60.000 kg. In het internationale vervoer moet elk EU-land minstens 40.000 kg toelaten (44.000 kg met een 40-voets container in gecombineerd vervoer). Het kentekenbewijs is meestal strenger.
Het totaal kan kloppen en tóch fout zijn

Zet je de lading allemaal achterin, dan is de achteras te zwaar terwijl het voertuig in totaal precies goed weegt. De toegestane aslasten staan apart op het kentekenbewijs en gelden altijd. Zwaar spul hoort vooraan tegen het kopschot en zo dicht mogelijk bij de assen.

Bronnen: RDW — uitleg kentekenbewijs, APK-handboek en Wettelijke maten en gewichten voertuigen · Verordening (EU) 1230/2012 · Richtlijn 96/53/EG. Deze uitleg is een hulpmiddel, geen wettekst.
© De Graaf Wegwijs · Gratis te lezen en te gebruiken, ook in de les, met vermelding van De Graaf Wegwijs. Niet doorverkopen en niet onder eigen naam uitgeven. Fout gezien of een vraag? Mail naar jos@degraafwegwijs.nl